Cesarskie cięcie a rozwój dziecka

Cesarskie cięcie jest czasem koniecznością. Wiele osób zastanawia się nad jego wpływemna rozwój dziecka.

 

Cesarskie cięcie na życzenie?

Cesarskie cięcie przeprowadza się zazwyczaj dlatego, że występuje taka konieczność. Często wynika ono na przykład z problemów ze wzrokiem – przy dużej wadzie naturalny poród jest nieskazany. Przesłanką do przeprowadzenia cesarskiego cięcia są też problemy z sercem. Zdarza się też, że o „cesarce” lekarz decyduje na ostatnią chwilę, ponieważ dziecko źle się ułożyło, albo wody odeszły już jakiś czas temu, a akcja porodowa wciąż się nie rozpoczyna. Coraz więcej kobiet obawiających się bólu związanego z porodem i ewentualnych komplikacji, rozważa opcję cesarskiego cięcia na życzenie. Czy może mieć ono negatywne konsekwencje dla dziecka?

Konsekwencje cesarskiego cięcia

Niezprzeczalną zaletą wykonania cesarskiego cięcia jest mniejsze ryzyko dla dziecka. Ryzyko polegające na przykład na niedotlenieniu, możliwości owinięcia się pępowiny wokół dziecka. W czasie porodu naturalnego zdarzyć się mogą też złamania, zwichnięcia. Nie da się jednak ukryć, że co do zasady, cesarskie cięcie również niesie za sobą ryzyko. Mogą na przykład pojawić się problemy z karmieniem piersią – na przykład dlatego, że mleko pojawia się później, albo też ponieważ dziecko przystawiane do piersi jest później. Coraz więcej jest też badań mówiących o tym, że cesarskie cięcie przyczynia się do otyłości w późniejszym życiu dziecka, ponieważ występować mogą problemy z metabolizmem. Dzieci urodzone przez „cesarkę” często mają także problem z oddychaniem- naturalny poród jest dla układu oddechowego dziecka wyzwaniem, co korzystnie wpływa na późniejszy rozwój tego układu.

Więcej informacji i porad dotyczących porodu zarówno naturalnego jak i przez cesarskie cięcie, dostępnych jest na stronie ffbaby.pl. Warto tam zajrzeć, jeśli dzień rozwiązania zbliża się wielkimi krokami. Na portalu znajdziemy też porady dotyczące opieki nad niemowlątkiem, poruszane są takie tematy jak karmienie piersią czy antybiotykoterapia w przypadku infekcji u maluszka. Jeśli mamy dalsze wątpliwości, warto poradzić się lekarza pediatry, który najlepiej doradzi nam jak radzić sobie w wielu sytuacjach.