Podejmując decyzję o budowie swojego pierwszego domu, warto brać pod uwagę wiele rozwiązań technologicznych, a wybierać te, które zapewnią dobrą jakość w stosunku do ceny. Gdzieś wśród ofert firm budowlanych pojawi się prezentacja domów drewnianych z prefabrykantów, co warto o nich wiedzieć i czy to dobry wybór myśląc o inwestycji na lata?
Inwestycja to oszczędności
Na materiałach nie powinno się oszczędzać, coraz częściej jednak po zsumowaniu kosztów okazuje się, że to co miało przynieść zysk – jest stratą. Dlaczego się tak dzieje?
Składowanie materiałów na placu budowy, to nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy. Zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej rzutuje na dalsze postępy prac. Stawiając na to rozwiązanie, z powodzeniem można wyeliminować budowę betonowych elementów konstrukcji, co przyspiesza realizację etapu budowy. Prace na placu budowy domów prefabrykowanych, ograniczają się do wjazdu konstrukcji ścian na naczepie samochodu, oraz jej montażu. W ten sposób nie jest koniecznością składowanie materiałów budowlanych, wypożyczanie ciężkiego sprzętu czy narzędzi niezbędnych do przycinania, szlifowania itd. Do konstrukcji budynków szkieletowych używane jest drewno czterostronnie strugane, które nie zostawia wiór tym samym nie ma efektu niedbałości na około.
Ceń swój czas
Decydując się na dom szkieletowy, unikamy karencji czyli opłaty w okresie obowiązywania umowy ubezpieczenia, w czasie którego ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona, więc kredytobiorca jest zmuszony do uiszczenia pewnej kwoty, dopóki nie zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie domu. Na takie pozwolenie czeka się nie tylko w Urzędach, ale także na samym placu budowy. Zdarzające się poprawki, niedociągnięcia firm wykonujących konstrukcje murowane, nie mają miejsca w przypadku konstrukcji drewnianych i domów prefabrykowanych. Szkielet według dokładnego projektu zostaje przygotowany, docięty w fabryce, nie ma więc mowy o błędach, jeśli wszystko zgodne jest z projektem.
Oszczędność wynikająca z inwestycji w domy drewniane z prefabrykantów, przychodzi również z czasem. Już po oddaniu budynku do użytkowaniu zorientować się można, że dom taki łatwo jest ogrzać, dlatego ulegają zmniejszeniu koszty opału. Szybkie nagrzanie pomieszczeń w konstrukcji drewnianej, ułatwia gospodarowanie energią. W przeciwieństwie do budynków murowanych, które zdecydowanie ciężej nagrzać, ponieważ akumulują ciepło.
Murowany czy drewniany
Drewniane konstrukcje zyskują coraz więcej zwolenników, ze względu na korzyści płynące z technologii, którą są wznoszone. Domy z prefabrykantów będą atrakcyjne dla osób młodych, którym zależy na dość szybkim wprowadzeniu się i zamieszkaniu na swoim. Zajdzie konieczność powiększenia budynku o dodatkową przestrzeń? Nic prostszego! Do domu szkieletowego łatwo można dobudować kolejne pomieszczenia. To właśnie ze względu na szybkość budowy, możliwości rozwojowe, rozwiązania konstrukcji drewnianej są wybierane przez inwestorów, a także przez klientów indywidualnych.
Zarówno murowany jak i drewniany dom, będzie trwały oraz energooszczędny. To w jakiej technologii zostanie wybudowany, zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników.