Amerykańskie czasopismo the Lancet opublikowało śmiałą tezę. Według niej osoby, które długo pracują i często korzystają z pracy w ramach nadgodzin, są obciążeni większym ryzykiem zachorowania na choroby serca. Artykuł ten powinni przeczytać w szczególności Polacy, który według różnych statystyk są jednym z najbardziej zapracowanych narodów europejskich. Jednak zbyt długa praca może się odbić niekorzystnie na stanie zdrowia.
Co na to uczeni?
Przeciętny tydzień pracy to 40 godzin, jakie statystyczny Polak powinien spędzić w pracy. Według naukowców wydłużenie czasu pracy w rozliczeniu tygodniowym do 60-70 godzin tygodniowo zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową nawet o 42%. Jeśli pracujemy dłużej o kolejnych 10 godzin, to wspomniane ryzyko wzrasta aż do 63%. Dlaczego warto się przyjrzeć tym wynikom badań? Choroby serca oraz układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dorosłych na całym świecie – co trzeci zgon jest spowodowany właśnie takimi schorzeniami.
Wydłużenie godzin pracy nie zwiększa efektywności
Spędzanie wielu godzin w pracy nie przekłada się jednak na efektywność pracy czy na produktywność. Za jedną z najsilniejszych gospodarek europejskich uznaje się gospodarkę niemiecką, przy czym sami Niemcy spędzają w pracy przeciętnie 35,6 godziny tygodniowo. Z kolei Polacy pracują od 40 do 42,5 godziny. Porównywalnie krótko jak Niemcy pracują Irlandczycy, którzy na obowiązki zawodowe poświęcają 30-35 godzin tygodniowo. Na tle krajów europejskich za najbardziej wypoczętych pracowników należy uznać Holendrów, którzy na pracę przeznaczają od 20,5 do 30,5 godzin tygodniowo. Warto jednak pamiętać o fakcie, że praca w nadgodzinach nie oznacza jednak pracy tylko w jednym miejscu pracy. Jeśli po zakończeniu swoich obowiązków udajemy się do pracy u kolejnego pracodawcy, wówczas kolejne godziny liczone są jako te, które sprzyjają zachorowaniom.
Praca pracy nierówna
Praca w nadgodzinach jest szczególnie niewskazana w przypadku osób wykonujących pracę siedzącą lub stojącą, która dodatkowo ogranicza ruchy. Według naukowców, którzy od lat przyglądają się osobom nadmiernie obciążonym obowiązkom zawodowym, praca w wydłużonym czasie pracy sprzyja również zachorowaniom na cukrzycę, nadciśnienie czy nawet nowotwory. Najbardziej szkodliwa praca jest dla kobiet powyżej 40. roku życia, które są najbardziej obciążone zdrowotnie i psychicznie. Dlatego tak ważne stają się dłuższe pracy w czasie ustawowego limitu godzin. Ważne jest także uświadomienie pracownikom, jak ważny jest sposób spędzania czasu wolnego poza pracą. Z punktu widzenia przeprowadzonych badań niewskazane jest także zabieranie pracy do domu, bowiem zmienia to jedynie miejsce wykonywania zawodowych obowiązków. Pozostaje nadal presja na konieczność wykonania zadań, która tym razem dotyka pracownika w jego domu. Pracodawcy powinni również zwracać większą uwagę na zmniejszenie presji oraz stresu, na jaki narażeni są pracownicy wykonujący określone zadania. Praca w nadgodzinach może również zwiększać ryzyko rozwinięcia się depresji.