Dni płodne u kobiety – kiedy wypadają?

Wyznaczanie dni płodnych – wbrew pozorom – nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wielu kobietom wydawać. Wystarczy jedynie dokładnie poznać swój organizm i być systematyczną oraz konsekwentną w działaniu. Kiedy wypadają dni płodne i jak poznać, że już „nadeszły”?

Owulacja

W organizmie dojrzałej kobiety – w każdym cyklu miesięcznym – są warunki do tego, aby powołać do życia dziecko. Warto się także upewnić, czy choroby, które nas dotykają, mogą wpłynąć na wyznaczanie dni płodnych.

Pierwsza faza cyklu to rozrost (pod wpływem hormonów podwzgórza i przysadki mózgowej) w jajniku pęcherzyka, który zawiera komórkę jajową. Pęcherzyk ten wydziela estrogeny, które odpowiadają za  wzrost śluzówki jamy macicy oraz jej gruczołów i naczyń krwionośnych. W ciągu kilku dni przed owulacją wzrasta ilość wydzielanych estrogenów, a macica staje się miękka, unosi się nieco i rozszerza ujście kanału szyjki, z którego przedostaje się do pochwy śluz. Przejście plemników z pochwy do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym ułatwia estrogenny śluz. Dodatkowo podtrzymuje ich aktywność i sprzyja zapłodnieniu. Gdy proces dojrzewania pęcherzyka jajnikowego dobiegnie końca, następuje jajeczkowanie, czyli owulacja. Jak ona przebiega? Dochodzi do pęknięcia pęcherzyka (tzw. pęcherzyka Graafa) i przedostania się komórki jajowej do jajowodu, gdzie może się z nią połączyć plemnik – trwa to od kilku do kilkunastu godzin.

Co ważne, owulacja, czyli okres największej płodności, pojawia się tylko raz w całym cyklu miesięcznym, jednakże może występować w różnych jego dniach. Zależy to przede wszystkim od długości cyklu. Gdy jest krótszy, jajeczkowanie pojawia się wcześniej, a gdy jest dłuższy, to występuje ono później. Zwykle czas między owulacją a miesiączką jest stosunkowo stały i wynosi około 14 dni.

Jak rozpoznać dni płodne?

Rozpoznawanie dni płodnych to umiejętność, którą powinna posiadać każda kobieta, bez względu na to czy rozpoczęła już współżycie seksualne, czy chce uniknąć ciąży lub stara się o dziecko. Po czym zatem poznać, że te dni już nadeszły? Podczas wzrostu stężenia hormonów, które prowadzą do owulacji, nasz organizm wysyła nam szereg sygnałów, oznaczających pojawienie się dni płodnych. Pierwszym z nich jest temperatura ciała, która na początku jest niższa, a potem wzrasta i utrzymuje się na tym poziomie. Wydzielina z pochwy (śluz) również się zmienia. W okresie niepłodnym jest ona biała i nierozciągliwa, a podczas dni płodnych przybiera przezroczystą barwę, jest rozciągliwa i daje uczucie wilgotności w pochwie. Ponadto w okresie jajeczkowania może wystąpić ból w podbrzuszu, wrażliwość i napięcie piersi, a także niewielkie plamienie z dróg rodnych. Wzrasta także ochota na seks. Symptomy te utrzymują się średnio nawet do kilkunastu godzin. W dokładnym ustaleniu dni płodnych mogą pomóc również testy owulacyjne, dostępne w aptece. Aby wiedzieć jak obliczyć dni płodne, można także skorzystać z kalkulatora dni płodnych.

Jeśli staracie się z partnerem o dziecko – bez rezultatów – warto nauczyć się prawidłowo określać dni płodne. Z pewnością pomoże wam to uniknąć nieporozumień i sprawi, że seks będzie przyjemnością, a nie przymusem.