Fasady szklane to integralna część projektów architektonicznych. Znajdują one zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, np. w hotelach, restauracjach, halach sportowych i salonach samochodowych.
Szkło to wyjątkowy materiał budowlany, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich są fasady szklane, które łączą walory wizualne z funkcjonalnością. Podpowiadamy, jak w praktyce wykorzystać potencjał tkwiący w szklanych fasadach.
Fasady szklane – gdzie się je wykorzystuje?
Fasady szklane dają coraz większe możliwości architektoniczne i aranżacyjne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwalają ograniczyć straty ciepła. Fasady szklane to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Fasady szklane podnoszą estetykę budynku, przedłużają okres eksploatacji elewacji, a także poprawiają izolację termiczną. Fasady szklane to rozwiązanie konstrukcyjne mające zastosowanie w projektowaniu zarówno nowych, jak i istniejących już budynków. System szklanych fasad daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i stosowany jest w nawet najbardziej finezyjnych konstrukcjach.
Fasady szklane – zalety
Dzięki fasadom szklanym każdy budynek nabierze lekkości, charakteru i nowoczesnego wyglądu. Fasady szklane pozwalają na precyzyjne kształtowanie bryły. Piękna fasada szklana może być w pełni dopasowana do preferencji estetycznych, cieszy oko, zapewnia komfort termiczny i ogranicza utratę ciepła Nowoczesne fasady szklane:
- są odporne na uszkodzenia – stosowane przez najlepszych wykonawców fasady szklane wyposażone są w dodatkowe zbrojenia, dzięki czemu dobrze znoszą nawet wysokie temperatury czy napięcia wewnętrzne,
- zapewniają wysoką przepuszczalność światła – fasady szklane gwarantują nawet do 90% przepuszczalności promieni słonecznych, co niezależnie od pory roku pozwala cieszyć się naturalnym światłem,
- dają poczucie nieograniczonej niczym przestrzeni,
- gwarantują doskonałą izolację termiczną – wbrew temu, co może się wydawać szkło jest doskonałym izolatorem i zapewnia komfort cieplny nawet w zimniejsze dni,
- dają szerokie możliwości aranżacyjne – fasada szklana może zostać zaprojektowana na wiele różnych sposobów, co pozwala dopasować ją do bryły budynku i otoczenia, wiążą się z optymalnymi kosztami montażu, co jest możliwe dzięki zastosowanym materiałom.
Dzięki wykorzystaniu fasad szklanych można w łatwy, a zarazem przemyślny sposób stworzyć konstrukcję, która odznacza się lekkością, prostą instalacją, bezpieczeństwem (ryzyko pęknięcia czy uszkodzenia jest minimalne) i komfortem użytkowania. Łatwość montażu, trwałość i wysoka jakość zastosowanych materiałów, estetyczny i nowoczesny wygląd – wszystko to sprawia, że fasady szklane mają coraz więcej zwolenników. Samo budownictwo również staje się coraz bardziej nowoczesne. Nie stroni od rozwiązań innowacyjnych i przyciągających wzrok. Dowodem tego i symbolem przyszłości są fasady szklane będące połączeniem lekkości i subtelności z trwałością użytkowania i dużą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Zapewniają właściwe oświetlenie, są funkcjonalne, podatne na kształtowanie i łatwe do utrzymania w czystości.