Na czym polega proces cięcia wodą?

Cięcie wodą polega na przecinaniu rozmaitych materiałów za pomocą strumienia wody o wysokim ciśnieniu. Jest to metoda wykorzystywana od pokoleń. Cieszy się ona dużą popularnością ze względu na relatywnie niski koszt, a także dużą skuteczność. Dodatkowym plusem jest fakt, że dzięki niej można przecinać nawet te materiały, które nie mogą zostać poddane konwencjonalnym technikom obróbki.

Jakie materiały można ciąć wodą?

Cięcie wodą możliwe jest nawet w przypadku materiałów trudno obrabialnych, Jest to metoda dość uniwersalna, jeśli chodzi o różnorodność tworzyw. Procesowi cięcia wodą możemy poddać m.in. kamień, szkło, ceramikę, drewno, metal, stal, gumę, tworzywa sztuczne, a także wiele innych. Cięcie wodą maszyny pozwalają osiągnąć wysoki poziom precyzji bez względu na grubość przecinanych tworzyw. Nowoczesny sprzęt wspomagany jest specjalistycznym ścierniwem, co jest szczególnie istotne podczas obróbki materiałów bardzo twardych. Oczywiście wykorzystywane ścierniwo nie wpływa negatywnie na jakość ciętych powierzchni.
Metoda cięcia wodą jest w wielu przypadkach o wiele lepsza niż cięcie laserem lub łukiem plazmowym. Dużą zaletą jest fakt, że technika ta nie narzuca zbyt dużych ograniczeń, jeśli chodzi o grubość materiałów.

Jakie są zalety cięcia wodą?

Metoda cięcia wodą ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki niej można znacząco obniżyć koszty obróbki materiałów. Po drugie można zastosować ją do cięcia wielu różnych tworzyw (niezależnie od ich grubości lub twardości). Dodatkowym plusem jest fakt, że podczas cięcia wodą nie wytwarza się wysoka temperatura. To właśnie dzięki temu przecinane powierzchnie są całkowicie bezpieczne. Nie musimy obawiać się, że stracą one swoje unikatowe właściwości. Jest to również doskonałe rozwiązanie w przypadku materiałów wrażliwych na wysokie temperatury. Cięcie wodą gwarantuje brak odkształceń cieplnych. Niewątpliwą zaletą jest niski stopień strat materiału, co przekłada się na mniejsze koszty. Za plus można uznać również to, że jest to metoda przyjazna środowisku naturalnemu.