Ilość zawieranych małżeństw z roku na rok rośnie, z drugiej strony trend ten obejmuje również liczbę rozwodów. Dziś rozpada się niemal co drugie małżeństwo! Jakie są najczęstsze powody rozpadu małżeństw? Czy Polska dogania w niechlubnych statystykach Europę? Co zrobić, jeśli w naszym życiu pojawia się temat rozwodu?
Rozwód, ale dlaczego?
Pierwsze sygnały, które mogą świadczyć, że dzieje się źle w małżeństwie zazwyczaj bywają trudne do wychwycenia. Kłótnie, z drugiej strony brak szczerych rozmów, życie razem, ale jakby obok, w końcu nietypowe zachowania jednego ze współmałżonków. Postęp rozpadu związku bywa różny, może być niezauważony przez jedną ze stron, a czasem obie strony mogą być go świadome. Rozpad związku niekiedy trwa latami, ale może również przebiegać bardzo dynamicznie.
Jakie są główne przyczyny rozwodów? Najczęstszą przyczyną wskazywaną przez respondentów najnowszych badań przeprowadzonych przez GUS, jest niezgodność charakterów. Zaraz po nim pojawia się temat zdrady małżeńskiej. Na podium znajduje się również alkoholizm jednego ze współmałżonków.
Polska na tle Europy
W Europie liczba zawieranych małżeństw spada. Jeszcze w 1975 r. zawarto 3,48 mln małżeństw, w 2015 r. liczba ta spadła do 2,2 mln. Największy spadek odnotowano we Francji, na przeciwległym biegunie jest Szwecja, z największym wzrostem zawartych małżeństw. Z kolei liczba rozwodów również spada, jest to jednak logiczne, ze względu na spadek liczby zawieranych małżeństw. Polska zajmuje 21 miejsce pod względem liczby rozwodów na tle Europy. W porównaniu więc do reszty państw europejskich, jesteśmy jeszcze dość daleko od czołówki. Najwięcej rozwodów procentowo jest w Portugalii, Luksemburgu i Belgii, najmniej małżeństw rozpada się na Malcie, w Irlandii i Rumunii.
Rozwody w Polsce
Obecnie obserwujemy swoistą rewolucję w świadomości zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ani kobiety, ani mężczyźni nie chcą żyć w nieszczęśliwych związkach. Kobiety zyskały większą niezależność, coraz mniej małżeństw decyduje się na ślub kościelny. Obserwujemy swoisty „trend rozwodowy”, który jest zmienny. Niezmiennie jednak rozwód powinien być tematem dobrze przemyślanym. Zarówno pod względem samej decyzji, jak i procesu rozwodowego.
Adwokat do spraw rozwodowych potrzebny od zaraz
Gdy w życiu pojawia się temat rozwodu, to co dalej? Jakie kroki wykonać, jeśli jeden ze współmałżonków zażąda rozwodu lub oboje tego zapragniecie? Może przydałby się adwokat? Rozwody nie muszą przebiegać w jego towarzystwie. To, czy adwokat pojawi się u Waszego boku, w dużej mierze zależy od sytuacji w jakiej się znajdujecie. Adwokat do spraw rozwodowych z pewnością przyda się w sytuacji, gdy pomiędzy współmałżonkami nie ma zgody. Często pojawia się konflikt na płaszczyźnie podziału majątku, a przede wszystkim podziału opieki nad dziećmi. Jeśli dotyczy Was któryś z wymienionych problemów, warto rozważyć pomoc adwokata do spraw rozwodowych.