Cytologia – wskazania do badania

Cytologia jest badaniem profilaktycznym, wykonywanym w celu wczesnego zdiagnozowania ewentualnych zmian nowotworowych szyjki macicy. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, nie wymaga specjalnego skierowania, a wyniki są źródłem bezcennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Jakie są wskazania do wykonania badania? Jak ono przebiega i jak się do niego przygotować? Jak często je powtarzać?

Czym jest i jak wygląda cytologia?

Pobranie materiału do wykonania cytologi jest częścią badania ginekologicznego i przebiega całkowicie bezboleśnie. Pobranie wymazu powinno odbyć się przed innymi badaniami, takimi jak posiew czy dopochwowe USG. Pacjentka siada na fotel ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik, który umożliwia zobaczenie tarczy szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera się śluz z przynajmniej dwóch miejsc. Szczoteczka ta ma kształt trójzęba. Każdą próbkę przenosi się na specjalne szkiełko, barwi i dokładnie ogląda pod mikroskopem. Wyniki można uzyskać już po 3 dniach, jednak zazwyczaj trwa to około trzech tygodni. Podczas zakładania wziernika pacjentka czuje jedynie dotyk, jednak nie jest on nieprzyjemny czy bolesny. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bardzo proste, a dzięki wczesnemu rozpoznaniu nieprawidłowych komórek, może uratować nam życie.

Kiedy i jak często wykonywać badanie?

Cytologia jest badaniem profilaktycznym, któremu powinna poddawać się każda kobieta, bez żadnych specjalnych wskazań. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana najpóźniej w trzecim roku od rozpoczęcia współżycia seksualnego. W przypadku, gdy kobieta nie rozpoczęła współżycia, winno się wykonać badanie po skończeniu 25 roku życia. Jeżeli wyniki są prawidłowe, następny wymaz pobiera się trzy lata później. Później badanie wykonuje się częściej, w zależności od wieku i stanu zdrowia kobiety. Jednak w każdej chwili można poprosić swojego lekarza o wykonanie cytologii, choć ci zazwyczaj i tak przeprowadzają badanie raz w roku. Są jednak przypadki, w których konieczne jest wykonywanie cytologii raz do roku. Są nimi: osłabiony układ odpornościowy, nosicielstwo wirusa HIV, narażenie na działanie leku dietylostilbestrol. Specjaliści z portalu kobiecosc.info uważają, że częstotliwość wykonywania cytologii powinna zawsze zależeć od indywidualnej sytuacji pacjentki. Szczególnym przypadkiem są kobiety w ciąży. W tym okresie badanie cytologiczne powinno zostać wykonane dwukrotnie: w pierwszym i w trzecim trymestrze ciąży.

Cytologia to nie wszystko

Regularne poddawanie się badaniu cytologicznemu nie jest jednak gwarantem zdrowia dróg rodnych. Dlatego trzeba też dbać o nie na inne sposoby. Niezwykle ważne jest więc, aby systematycznie odwiedzać gabinet ginekologiczny – przynajmniej raz na sześć miesięcy i przeprowadzać standardowe badanie ginekologiczne. Nie należy lekceważyć żadnych niepokojących zmian, infekcji czy grzybic i koniecznie trzeba dbać o codzienną higienę. Unikanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami również pomoże zachować zdrowie. Wielu chorób układu moczowego można też uniknąć regularnie ćwicząc mięśnie Kegla, co przynosi także wiele innych korzyści.