W początkowym okresie pandemii jednym z zaleceń było używanie rękawiczek lateksowych w przestrzeni publicznej. Szybko okazało się, że używanie brudnych rękawic jest tak samo niebezpieczne jak nieużywanie ich w ogóle, a zdecydowanie łatwo o rozdarcie i uszkodzenie rękawiczek. Ponadto bardzo istotnym parametrem jest porowatość materiału z którego są wykonane rękawice.
Jakie są rodzaje rękawiczek medycznych?
Od wielu lat bardzo popularne są rękawiczki wykonane z lateksu. Jest to materiał o bardzo niskiej porowatości, a więc chorobotwórcze mikroorganizmy nie mogą się przedostać na naszą skórę. Niestety, wiele osób jest uczulonych na lateks, a to sprawia, że absolutnie nie mogą korzystać z tego rozwiązania na co dzień. Nie jest to proste, gdyż rękawiczki medyczne nie są koniecznością tylko dla lekarzy. Pielęgniarki, sanitariusze, często personel sprzątający czy biurowy w przychodniach, szpitalach i gabinetach stomatologicznych ze względu na kwestię bezpieczeństwa powinien się chronić za pomocą rękawiczek. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci rękawiczek nitrylowych i winylowych.
Zalety rękawiczek nitrylowych
Rękawiczki medyczne wykonane z nitrylu nie uczulają. Niestety, posiadają też pewne wady. Z pewnością nikogo to nie zaskakuje, gdyż gdyby istniało rozwiązanie lepsze od rękawiczek lateksowych pod każdym względem, z pewnością te ostatnie szybko by zostały wyparte z rynku. Pierwszą, dość istotną wadą rękawiczek nitrylowych jest ich mniejsza rozciągliwość. A to oznacza, że podczas pracy medyka, należy wykazać się większą ostrożnością, gdyż oczywiście nawet najmniejsze rozerwanie rękawiczki szybko wyklucza zasadność jej użycia jako środka ochrony (personelu oraz pacjentów). Z drugiej strony ze względu na właściwości nitrylu pozwalają one na łatwe przenoszenie bodźców dotykowych (a więc dają lepsze „czucie”). Jest to niezwykle istotne w pracy stomatologów i chirurgów a czasem także w diagnostyce. Ich najistotniejszą wadą jest cena. Różnice na wyrobie jednostkowym nie są duże, jednak przy zakupach liczonych w setkach i tysiącach, jak ma to miejsce w gabinetach i przychodniach, z pewnością nabiera to większego znaczenia.
Kolejna alternatywa – rękawiczki winylowe
Próbą uzyskania rozsądnego kompromisu są rękawiczki winylowe. Ich cena jest zbliżona do ceny rękawiczek lateksowych (a czasem nawet niższa). Podobnie jak rękawiczki nitrylowe nie powodują one reakcji alergicznych. Niestety, są najmniej elastyczne z wszystkich typów rękawiczek medycznych. A to sprawia, że bardzo łatwo je rozerwać w trakcie pracy. Z tego powodu alergicy pracujący w służbie zdrowia najczęściej używają ich jedynie do diagnostyki lub w trakcie terapii (np. fizjoterapeuci).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar