Dezynfekcja pomieszczeń – co trzeba wiedzieć?
Dezynfekcja pomieszczeń jest konieczna, by przebywające w nich osoby mogły czuć się bezpiecznie. Używając specjalistycznych preparatów można szybko i skutecznie pozbyć się bakterii, wirusów czy pasożytów. Jakich preparatów warto używać i jak zdezynfekować pomieszczenia?
Dezynfekcja – co to jest?
Dezynfekcja pomieszczeń ma na celu usunięcie bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów z otoczenia. Należy pamiętać, że podczas dezynfekcji ginie większa część zanieczyszczeń, ale dopiero sterylizacja usunie je w 100%.
Dezynfekować można skórę człowieka, przedmioty, ale także całe pomieszczenia. Ważne jest to, że zdezynfekować można również powietrze, które jest w pomieszczeniach.
Metod dezynfekcji jest kilka. Należy dopasować je do swoich potrzeb oraz warunków w jakich mają zostać wykorzystane.
Jak wybrać odpowiednie metody dezynfekcji?
Dezynfekcję pomieszczeń można przeprowadzić na kilka sposobów. Wykorzystać można parę wodną, promienie UV-C lub substancje chemiczne.
Chcąc pozbyć się pleśni z pomieszczeń należy wykorzystać bardziej skomplikowane urządzenia. Pleśń oraz roztocza najczęściej znajdują się na ścianach, podłogach czy w dywanach. Chcąc się ich pozbyć należy przeprowadzić ozonowanie pomieszczenia.
Ozonowanie nie jest trudne do wykonania. Niezbędny jest generator ozonu, który będzie miał moc dopasowaną do wielkości pomieszczenia. Nie można zapomnieć również o tym, że pomieszczenie musi być zamknięte, a czas ozonowania dostosowany do jego rozmiarów.
Chcąc pozbyć się zanieczyszczeń z mieszkania można również wykorzystać środki chemiczne. Do dezynfekcji sanitariatów warto wykorzystać środki na bazie chloru, fenolu lub nadtlenku wodoru. Alkohol etylowy również pomoże w dezynfekcji pomieszczeń. Warto pamiętać, że jest to środek bezpieczny, dlatego można go używać do wszystkich tych powierzchni, które będą dotykane przez ludzi. Klamki, włączniki, meble czy poręcze można wyczyścić alkoholem etylowym.
Dezynfekcja pomieszczeń, by była skuteczna, musi być przeprowadzona dokładanie. Tylko wtedy osoby przebywające w nich będą bezpieczne.