Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?
Jeszcze do niedawna dom energooszczędny był stosunkowo rzadko projektowany i budowany. Dziś osoby decydujące się na budowę własnego domu coraz częściej wybierają właśnie taki projekt. Składnia je do tego dbałość o środowisko oraz ceny ogrzewania, ale takie domy mają więcej atutów.
Dom energooszczędny – co to właściwie jest?
Sporo mówi się o domach energooszczędnych, ale jaki dom można uznać za energooszczędny? Obecnie przyjmuje się, że jeśli zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w ciągu roku jest niższe niż 70-80 kWh/m², można mówić o domu energooszczędnym. W budynku energooszczędnym muszą być zastosowane takie rozwiązania i materiały, aby straty energii były minimalne. Dlatego Projekty domów energooszczędnych uwzględniają nie tylko odpowiednią bryłę budynku, ale także zastosowanie dobrze dobranych materiałów, które zapewnią niezbędną izolację cieplną.
Największe zalety domów energooszczędnych
Drożejące w błyskawicznym tempie ceny ogrzewania sprawiają, że najważniejszym powodem budowy domów energooszczędnych są względy ekonomiczne, czyli oszczędności na mediach.Poza tym takie budynki są z reguły wyposażone w nowoczesne, ciepłe przeszklenia, oszczędne piece gazowe lub pompy ciepła oraz w wentylację mechaniczną. Ważnym argumentem jest też wyższa cena, jaką można uzyskać przy sprzedaży takiego domu. Wystarczy pokazać rachunki za ogrzewanie.Istotną motywacją będzie też zmniejszenie niekorzystnego wpływu budynku na środowisko naturalne. Wystarczy wymienić ograniczenie lub wręcz wyeliminowanie emisji szkodliwych substancji, zawartych w dymie z pieców grzewczych.
Projekty domów energooszczędnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na rynku pojawia się coraz więcej gotowych projektów domów energooszczędnych. Wybierając projekt, trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim dom musi mieć zwartą bryłę i prosty, dwu lub czterospadowy dach. Powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów budowlanych, odpowiednio docieplony. Ważne jest wyposażenie domu w ekologiczne instalacje, m.in. rekuperację, pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne. Ważne jest wyposażenie domu w ekologiczne instalacje, m.in. rekuperację, pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne. Warto wybierać projekty, które mają kosztorys. Dzięki temu od razu można się zorientować, na jakie koszty trzeba być przygotowanym.