Zgromadziłeś oszczędności i nie chcesz, żeby ich potencjał zmarnował się na tradycyjnych lokatach i kontach oszczędnościowych. Sprawdź, jak zacząć przygodę z inwestowaniem i bezpiecznie ulokować ciężko zarobione pieniądze.
Inwestowanie wielu osobom kojarzy się z podejmowaniem zbędnego ryzyka. I choć ryzyko faktycznie istnieje, może zostać zminimalizowane do bezpiecznego pułapu, który jednocześnie pozwoli Ci otrzymać atrakcyjną stopę zwrotu. Nie wiesz, czym są notowania funduszy, fundusze inwestycyjne otwarte lub zamknięte? Nic straconego! Sprawdź, jak stać się inwestorem.
Fundusze inwestycyjne – co należy wiedzieć na początek?
Fundusze inwestycyjne to nic innego jak forma zbiorowego inwestowania w określone instrumenty finansowe. Dzięki grupowemu uczestnictwu w funduszach inwestycyjnych, nie musisz rozpoczynać swojej przygody z inwestowaniem od lokowania sporych środków finansowych, co na początku drogi inwestora może wywołać spory niepokój. Aby aktywnie rozpocząć inwestowanie, wystarczy minimalny wkład w wysokości nawet 100 zł.
Fundusze inwestycyjne zbiorowo lokują środki finansowe w różnego rodzaju papiery wartościowe, akcje, obligacje, a także pozostałe instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe. Stając się uczestnikiem funduszu inwestycyjnego, wiesz, w jakie instrumenty finansowe inwestujesz swoje pieniądze, znając potencjalne ryzyko oraz oczekiwany zysk. Nie masz pojęcia, na co zdecydować się na początek? Pracownicy TFI z pewnością pomogą Ci w wyborze optymalnego pakietu inwestycyjnego, którego zysk i ryzyko będą optymalnie dobrane do Twoich potrzeb.
Zazwyczaj stosuje się dwa podziały funduszy inwestycyjnych: ze względu na zawartość portfela oraz typ uczestnictwa. W przypadku ostatniego, fundusze inwestycyjne dzieli się na fundusze inwestycyjne otwarte (FIO), Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), a także fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Zawartość portfela to wybór instrumentów finansowych, w które decydujesz się zainwestować pieniądze. Mogą to być fundusze pieniężne, fundusze dłużne, fundusze mieszane oraz fundusze akcji.
Fundusze inwestycyjne: porady dla początkujących
Przed rozpoczęciem inwestowania w fundusze inwestycyjne, nie możesz zapominać o podstawowych zasadach, takich jak ustalenie horyzontu inwestycyjnego, czy celu, jaki chcesz osiągnąć. Horyzont inwestycyjny to nic innego, jak okres, na jaki chcesz ulokować swoje środki finansowe. W zależności od danego funduszu może to być od kilku miesięcy do kilku lat. Jaki obrać cel? To zależy od Twoich preferencji. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalnie dużą stopę zwrotu, musisz pamiętać o zwiększonym ryzyku. Jeśli chcesz bezpiecznie ulokować kapitał, pamiętaj, że wypracowanie dużego zwrotu będzie czasochłonne.