Niektóre marzenia są całkowicie nieosiągalne finansowo, a czasami zdarza się tak, że niewiele brakuje, aby je spełnić. W tym drugim przypadku wystarczy poszukać realnych oszczędności. Jak to zrobić, gdy w grę wchodzi budowa domu? Jak ciąć koszty?
Szukajmy oszczędności już na początku
Przede wszystkim należy przyjrzeć się możliwościom ograniczenia kosztów na każdym etapie prac. Już na samym początku, czyli wybierając działkę pod zabudowę, warto przeanalizować ceny na rynku. Oszczędnością będzie bez wątpienia zakup terenu oddalonego od centrum miasta. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czasami tania działka jest po prostu bez mediów. Wydatki, jakie z tytułu jej uzbrojenia poniesiemy, mogą w ostateczności się w ogóle nie kalkulować.
Kolejną sprawą jest projekt. Jeśli poszukujemy gotowego na przykład na www.domoweklimaty.pl, to powinno się pamiętać o ważnej kwestii. Sam projekt to nie wszystko, gdyż dodatkowe koszty generuje także adaptacja. Natomiast im mniej zmian będziemy chcieli w takim planie dokonać, tym lepiej. Dlatego mądre wybranie gotowego projektu, który jest najbardziej zbliżony do ideału, będzie swego rodzaju oszczędnością.
Z czego zrezygnować?
Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, lecz niektóre rzeczy podrażają budowę. A przecież można z nich zrezygnować, gdy mamy za mały budżet. Chodzi o balkon, który można zastąpić po prostu dużym tarasem w ogrodzie. Z kolei bardzo duże koszty wiążą się z budową piwnicy, bo mowa tutaj przecież o dodatkowym piętrze budynku. Takie pomieszczenie wcale nie jest niezbędne i można zastąpić je składzikiem na rzeczy gospodarcze i spiżarnią. O czym jeszcze należy pamiętać?
Podstawowe zasady
Warto wiedzieć, że im mniej skomplikowany projekt, tym koszty budowy oraz zakupu materiałów są niższe. Dotyczy to nie tylko samej bryły budynku, ale też dachu. Poza tym wszelkie dodatkowe załomy, skosy i niestandardowe kształty tworzą mostki termiczne, przez które traci się ciepło. To także generuje większe wydatki na ogrzewanie. Gdy chodzi natomiast o materiały, to tutaj należy być ostrożnym. Owszem, dobrze jest porównać ceny w różnych hurtowniach, ale nie opłaca się oszczędzać kosztem jakości produktów. Późniejsze naprawy mogą być bowiem bardzo drogie.
Przyszły inwestor powinien podejść do tematu oszczędności z głową. Z pewnością nie można ciąć kosztów bez przemyślenia, czy w dłuższej perspektywie czasu ma to sens. Na przykład zrezygnowanie z piwnicy, czy z garderoby nie będzie tak wielką niedogodnością, jak to, że wskutek wyboru gorszych i tańszych materiałów będzie trzeba przeprowadzić w domu kosztowny remont. Osoby, które chcą zgłębić ten temat nieco lepiej, powinny zajrzeć do przydatnego artykułu o budowie domu, aby dowiedzieć się, na czym warto oszczędzać.