Kardiolog bardzo często zaleca swoim pacjentom badanie o nazwie holter. Co to znaczy? Czy należy bać się tego badania, czy jest ono bolesne? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.
Zalecenia kardiologa
Lekarzy należy słuchać. Kiedy kardiolog zaleca ograniczenie stresu, na pewno nie robi tego bez powodu. Stres zabija, tak samo jak zła dieta i brak wysiłku fizycznego dopasowanego do stanu zdrowia człowieka. Jeśli pacjent nie zastosuje się do wskazówek lekarza, najczęściej kończy się to poważnymi powikłaniami. Dlatego też dla własnego dobra warto wdrożyć realny plan działania i skonsultować się z innymi specjalistami, na przykład z dietetykiem i trenerem, który pomoże rozpocząć uprawianie sportu, chociażby amatorsko. Ruch to zdrowie.
Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?
Holter to bardzo małe urządzenie, które rejestruje elektryczne impulsy serca przez 24, 48, 72 godziny lub nawet dłużej. Wszystko zależy od tego, jaki czas obserwacji serca zostanie zlecony przez lekarza. Podczas badania elektrody są umieszczone na klatce piersiowej pacjenta, są podłączone do małego rejestratora, który wychwytuje rytm serca i inne ważne parametry. Pacjent prowadzi normalne życie. Nie powinien robić niczego niestandardowego, aby nie zaburzyć normalnych odczytów. Wszelkie nieprawidłowości zostaną zarejestrowane. Najważniejszą chorobą, którą wykrywa holter, jest arytmia czyli nieprawidłowa praca serca. Serce nie powinno bić ani za wolno, ani za szybko.
Badanie holter do domu
Badanie o nazwie holter to nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Człowiek nie czuje bólu podczas badania, nie dochodzi do przerwania ciągłości powłok skóry. Jest to badanie w pełni bezpieczne, nawet dla osób o bardzo złym stanie zdrowia. Na szczęście dzisiaj można wykonać to badanie bez większych trudności, wystarczy pójść do przychodni po urządzenie. Można jednak jeszcze bardziej ułatwić sobie życie. Holter do domu to znakomity pomysł. Kurier dostarczy urządzenie do domu, a później je odbierze. Pacjent musi tylko odpowiednio zamocować elektrody, najczęściej może skonsultować się z personelem medycznym telefonicznie lub podczas rozmowy wideo. To świetny pomysł, aby profilaktycznie się przebadać i zrobić badanie holter.