Magazynowe regały półkowe służą do składowania towarów o małych gabarytach, przechowywanych w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych
Regały półkowe zazwyczaj przeznaczone są do obsługi ręcznej. Ich wysokość nie przekracza więc 2 m przy obsłudze bezpośrednio z poziomu posadzki lub 2,5 m przy operowaniu z użyciem pomostów lub drabin. Regały półkowe niektórych producentów można piętrować, tworząc tym samym zabudowę o wysokości nawet 6 m. W takim przypadku należy je dodatkowo wyposażyć w podesty lub antresole, umożliwiające dostęp do górnych poziomów składowania.
Konstrukcja regałów półkowych
Jedną z wielu zalet regałów półkowych jest ich modułowa konstrukcja. Podstawowy moduł ciągu regałowego składa się z dwóch pionowych ram, połączonych poziomymi półkami. Taki pojedynczy regał można w prosty sposób rozbudować, montując do niego moduł dodatkowy, składający się z jednej ramy i półek. Zakres wymiarowy długości półek jest bardzo szeroki: od 500 do 1500 mm. Dzięki temu długość całego ciągu regałowego można idealnie dopasować do wymiarów magazynu.
Przy zachowaniu odpowiednich proporcji wymiarowych (głębokość półek co najmniej czterokrotnie mniejsza od wysokości regału), regałów półkowych nie trzeba kotwić do posadzki, co jest wymogiem w przypadku regałów paletowych i wspornikowych. Cecha ta pozwala na swobodne kształtowanie przestrzeni magazynowej, bez konieczności demontażu zabudowy regałowej.
Regały półkowe lekkie
Lekkie regały półkowe służą do składowania ładunków o małej masie. Maksymalne obciążenie jednej półki to zazwyczaj 250 kg, a całego modułu ok. 1 tony. Zarówno słupy ram, jak i poziome belki tworzące półki, produkowane są z giętych na zimno perforowanych profili ze stalowej blachy.
Półki w tym typie regałów mocowane są na zaczepy. Jest to rozwiązanie dużo tańsze niż klasyczne połączenia śrubowe, a sam montaż półek jest szybszy i prostszy. Jako wypełnienie poziomów składowania stosowane są cienkie drewnopochodne płyty HDF.
Lekkie regały półkowe to produkt o doskonałym stosunku jakości do ceny. Dlatego też powszechnie spotyka się je w małych warsztatach, sklepach, niedużych hurtowniach i zakładach produkcyjnych. Jest to element wyposażenia niezbędny wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność efektywnego przechowywania małych ładunków.
Regały półkowe ciężkie
Konstrukcja ciężkich regałów półkowych znacząco różni się od wersji dedykowanej lekkim ładunkom. Przede wszystkim, słupy ram produkowane są z profili o większym przekroju i grubszej blachy. Belki półek z kolei wykonywane są z profili zamkniętych, a wypełnienie tworzy się z grubej płyty wiórowej lub blaszanych paneli. W efekcie, tego typu konstrukcje są w stanie wytrzymać obciążenia rzędu 500 kg na półkę i 4 ton na pojedynczy moduł.
Regały półkowe do ciężkich ładunków powszechnie spotyka się w centrach dystrybucyjnych, gdzie są instalowane w integracji z regałami paletowymi. Górną część takiej instalacji stanowią gniazda paletowe, gdzie składowane są rezerwy zapasów. W procesie depaletyzacji, opakowania zbiorcze przenoszone są na dolne poziomy, gdzie przeprowadzane są operacje ręcznej kompletacji zamówień.
Akcesoria do regałów półkowych
Metalowe regały półkowe świetnie sprawdzają się przy przechowywaniu towarów niestandardowych lub niespakowanych w pudełka. Ułatwieniem w tej kwestii jest szeroka gama akcesoriów i wyposażenia dodatkowego.
Najczęściej spotykanym uzupełnieniem regałów półkowych są plastikowe pojemniki magazynowe. Występują w dziesiątkach wymiarów, więc można je dopasować do dowolnego asortymentu. Mają możliwość piętrowania, są lekkie i przede wszystkim niedrogie. Wykorzystuje się je do przechowywania małych przedmiotów, typu gwoździe, śruby, nakrętki, komponenty elektroniczne itp.
Innym ciekawym rozwiązaniem są wysuwane półki, które mogą pełnić dwojaką funkcję. Po pierwsze, wysunięcie półki z bardzo ciężkim ładunkiem, ułatwia manipulowanie nim za pomocą urządzeń transportu wewnętrznego, takich jak suwnice i podnośniki. Wysuwana półka może również pełnić rolę składanego blatu roboczego, który tym samym nie zajmuje cennego miejsca w magazynie.