Kasacja auta – czy to się opłaca?
Kasacja pojazdów może okazać się, w niektórych przypadkach, zupełnie opłacalna. W wielu sytuacjach koszt złomowanego auta nie ma kompletnie znaczenia, ponieważ firma prowadząca kasację płaci jedynie za przyjęcie złomu. Legalnej kasacji dokonuje się przeważnie po to, aby móc wyrejestrować niesprawne auto. Bez dokumentów ze stacji demontażu pojazdów jest to niemożliwe.
Kasacja pojazdów Kraków – kiedy się opłaca?
Kasacja pojazdów w Krakowie i nie tylko opłaca się wtedy, kiedy stwierdzi się szkodę całkowitą po wypadku drogowym albo poruszanie się wyeksploatowanym autem może być niebezpieczne nie tylko dla kierowców, ale również dla innych uczestników ruchu. Utylizacja jest niezbędna także wtedy, kiedy posiada się stary samochód, który jest w kiepskim stanie technicznym lub jego sprzedaż jest trudna i wiązać się może z poważnymi konsekwencjami. Warto również zastanowić się, czy warto zainwestować w ubezpieczenie OC, które jest dość wysokie w przypadku starszych samochodów, czy nie lepiej kupić sobie nowe auto, a stare oddać do kasacji.
Jak wygląda kasacja samochodów?
Proces kasacji samochodów jest bardzo prosty. Wystarczy znaleźć odpowiednią, licencjonowaną stację kasacji pojazdów i na miejscu umówić się na odbiór zniszczonego pojazdu. Auta przeważnie odbierane są od ręki, warto jednak sprawdzić, czy firma działa legalnie i może wystawiać dokumenty złomowania. Oddając auto do utylizacji powinno się mieć przy sobie dowód osobisty i rejestracyjny pojazdu. W przypadku, kiedy nie posiada się karty rejestracyjnej, ponieważ np. uległa spaleniu w aucie, wystarczy zaświadczenie wystawione przez funkcjonariuszy. Potrzebne będą także, w miarę możliwości, tablice rejestracyjne, umowa kupna-sprzedaży, numer VIN, a także zgoda współwłaściciela, jeżeli jest dwóch.Ze stacji kasacji pojazdów należy wziąć zaświadczenia, na podstawie którego będzie można zutylizowany pojazd wyrejestrować w Wydziale Komunikacji, a także starać się o zwrot niewykorzystanej składki OC u swojego ubezpieczyciela.