Należy zaznaczyć, że w sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdują się różnego rodzaju śruby. Elementy tego typu różnią się między sobą pod wieloma względami. Mowa tutaj między innymi o kształcie, materiale (z którego powstały), wymiarach czy konkretnym zastosowaniu. Co zrobić, aby dobrać idealne śruby do danej sytuacji? Nie da się ukryć, że pomaga w tym konwersja norm ISO/Din/PN. Dlaczego? O tym dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Co oznaczają poszczególne skróty?
Nie da się ukryć, że w trakcie wyboru odpowiednich ślub pomaga konwersja przy zastosowaniu specjalnych tablic. Trzeba podkreślić, że tego typu elementy porównują śruby na podstawie trzech najbardziej popularnych w naszym kraju zbiorów norm. Są to PN, ISO, a także DIN. Co oznaczają poszczególne skróty? Najbardziej popularne są w naszym kraju rzecz jasna Polskie Normy (PN), które są tworzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Nie można nie wspomnieć, że nie mają one jednak zbyt wielkiego zasięgu. Wszystko dlatego, że obowiązują tylko w naszym kraju. Jeśli zatem ktoś współpracuje z ludźmi z innych państw, to polskie normy mogą okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach nierzadko przydają się normy ISO. Skrót ten oznacza – z języka angielskiego – International Organization for Standardization – w języku polskim mówimy o Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Warto wiedzieć, że normy ISO aktualnie obowiązują w ponad 160 krajach. Oczywiście, stosuje się także je w Polsce. Na terenie naszego kraju uznawane są również niemieckie normy DIN, które pochodzą od Deutsches Institut für Normung, czyli nazwy oznaczającej Niemiecki Instytut Normalizacyjny.
Kiedy przydaje się konwersja norm?
Trzeba zaznaczyć, że stosowanie norm ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Warto podkreślić, że normy określają bowiem cechy oraz wymagania, które muszą być spełnione, aby dany produkt posiadał odpowiednią jakość. Nie da się ukryć, że w pomaga to również wybrać odpowiednie elementy do konkretnej sytuacji. Dzięki normom można dowiedzieć się także między innymi tego, jaka powinna być klasa wytrzymałości czy jaki jest konieczny materiał do wykonania danej śruby itp. Warto podkreślić, że na rynku znajdują się elementy wykonane z różnych materiałów. Nie można zapomnieć, że w zależności od tego śruby posiadają inne właściwości oraz skalę zastosowania. Nic więc dziwnego, że obecnie tak dużo ludzi zwraca uwagę na takie aspekty.
Jeśli chodzi o konwersję norm ISO/Din/PN przydaje się ona na przykład wtedy, kiedy chcą ze sobą współpracować Polacy i Niemcy itp. Jeśli nasi rodacy chcą sprzedać na zachód na przykład śruby z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (imbusową), które powstały w oparciu o Polskie Normy – i mają symbol PN 82302 – to Niemcy mogą do końca nie wiedzieć, czego się po nich spodziewać. Wystarczy jednak powiedzieć im, że tego typu elementy mają symbol DIN 912. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wtedy obie strony dokładnie się ze sobą porozumieją na temat przedmiotu transakcji. Oczywiście, można również użyć najbardziej uniwersalnej klasyfikacji, czyli ISO – w tym przypadku podane śruby mają symbol ISO 4762.
Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z firmy Stalmut.