Podziału śrub można dokonać na wiele różnych sposobów. Można podzielić je ze względu na ich kształt, wymiar, materiał, z którego zostały stworzone czy też to, gdzie znajdują swoje zastosowanie. Chcąc szybko poradzić sobie z dopasowaniem śrub do odpowiedniego dla nich rodzaju łączenia, wcześniej powinno się poznać normy, które mają wpływ na ich funkcjonowanie. Na łamach niniejszego artykułu, postaramy się wyjaśnić czym są normy DIN, PN oraz ISO.
Konwersja norm śrub DIN, PN oraz ISO.
Konwersję wspomnianych wyżej norm może znacznie ułatwić użycie tablic, które są ogólnodostępne na wielu stronach oraz portalach w Internecie. Dzięki ich zastosowaniu dajemy sobie szybką oraz prostą możliwość porównania oraz samej konwersji norm dla poszczególnych produktów. Zwykle wystarczy wybrać interesujący nas rodzaj śruby, a następnie sprawdzić jakie normy są przypisane do niej we wspomnianej tabeli. To niezwykle ułatwia naszą pracę, dlatego też warto z tego skorzystać. Na przykład nakrętki sześciokątne z gwintem metrycznym bądź drobnozwojowym określają normy DIN 934 oraz ISO 4032.
Charakterystyka poszczególnych norm.
Jeśli chodzi o samą charakterystykę to do najbardziej znanych norm należą Polskie Normy, w skrócie PN. Posiadają one zasięg działania na terenie naszego kraju, a więc nie są one uznawane poza jego granicami. Za ich tworzenie odpowiedzialny jest Polski Komitet Normalizacyjny.
Z kolei normy ISO, to takie, których zasięg obejmuje 160 państw, a w tym również Polskę. Za tworzenie norm ISO odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.
DIN to z kolei normy, które dotarły między innymi do Polski z Niemiec. Za nadzór nad nimi odpowiedzialny jest Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Normy DIN znajdują zastosowanie w wielu państwach poza samym państwem niemieckim.
Zadaniem opisanych norm jest dokładne określenie poszczególnych wymagań oraz cech, które muszą zostać spełnione przez konkretne produkty przed wpuszczeniem ich na rynek. Klienci to osoby, które stawiają swoje wymagania wobec konkretnych producentów. Produkty z ich asortymentu muszą zatem spełniać określone standardy.
Elementy złączne, czyli śruby.
Jeśli chodzi o normy dotyczące samych śrub, to są one oczywiście zależne przede wszystkim od ich kształtu. Z pomocą norm możemy wywnioskować między innymi to jaki łeb będzie miała śruba czy na jakiej długości będzie gwint.
Śruby dostępne są w licznych wariantach. Można zakupić je w wersji ze stali nierdzewnej A2, kwasoodpornej A4, a także węglowej. Podobnie rzecz wygląda w przypadku innych elementów złącznych. Dla przykładu stalowe nakrętki sześciokątne zgodne z normami DIN 934 oraz ISO 4032 mogą posiadać powłokę antykorozyjną w postaci ocynku galwanicznego, ogniowego bądź płatkowego.