Lampy wiszące wcielają się w jedną z najtrudniejszych ról – oświetlenia głównego. Mają za zadanie czynić wnętrze funkcjonalnym i komfortowym, ale przecież chcemy również, by stanowiły ozdobę. Szukamy konstrukcji, która uzupełni przygotowaną aranżację, uczyni ją jeszcze piękniejszą, a nie przyćmi. Jak dobrać lampę wiszącą, by była praktyczna, ale i zdobiła domowe pomieszczenia?
Walory praktyczne
Walory praktyczne stawiamy jak zwykle na pierwszym miejscu. Zaczynamy zatem od oceny wymagań danego pomieszczenia. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale i kształt. Liczy się wysokość pokoju, w którym ma zagościć dana lampa wisząca, chociażby ze względu na długość linki i chęć ograniczenia ryzyka zawadzania głową o oświetlenie. Metraż uwzględniamy ponownie z tego względu, że im większe pomieszczenia, tym więcej źródeł światła na suficie będzie musiało się znaleźć, by zapewnić komfort korzystania z przestrzeni.
Mając powyższe dane, można przystąpić do szukania, idealnej lampy wiszącej. Przy wysokim pomieszczeniu można sobie pozwolić na lampę na dość długiej lince. Przy niskim lepiej sprawdzają się lampy z regulowanymi linkami bądź konstrukcje bliższe plafonom niż typowemu oświetleniu wiszącemu. Produktów jest sporo, a zarówno topowe lampy wiszące, jak i chętnie wybierane plafony, które można znaleźć w sklepie https://Lampy.it, wpisują się w potrzeby i klimat domowych pomieszczeń.
Skoro ma być praktycznie, to będziemy decydować o liczbie lamp. Pomieszczenia w kwadracie bądź prostokącie, przeciętnych rozmiarów, zostają dość dobrze oświetlone jedną lampą wiszącą, umiejscowioną w centralnym punkcie sufitu. Tym bardziej, jeśli stawia się na uzupełnienie w postaci oświetlenia bocznego. Przy znacznie większym metrażu, ale i decydując się na wydzielenie poszczególnych stref w pokoju, warto wybrać kilka lamp wiszących, i dla każdej przeznaczyć miejsce w określonej strefie.
Typy lamp wiszących
Lampy wiszące mogą mieć być stosunkowo proste, o geometrycznych kształtach, bez zbędnych ozdobników. Po drugiej stronie stoją lampy wiszące rozłożyste, o wielu punktach świetlnych i w coraz bardziej wymyślnych konstrukcjach. Które sprawdzą się lepiej? To zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz wizji aranżacji domowej.
W minimalistycznych i surowych wnętrzach, równie prosta lampa wisząca pozwoli zachować spójność, ale warto poszukać takiej, w której znalazło się miejsce na nie wielki rozmiarami, lecz wielki możliwościami uzyskania ciekawych efektów detal, który ożywi i podkreśli charakter wnętrza. Luksusowo urządzone pokoje, gustowne i wyrafinowane, mogą sobie pozwolić na więcej fantazji, błysku, a efekt glamour jest wręcz pożądany. Pamiętać należy jedynie, by nie przesadzić z masywnością lampy błyszczącej, skomplikowanymi wzorami czy błyskotkami, bo takie oświetlenie będzie trudne do utrzymania w czystości, a i nietrudno o przekroczenie cienkiej granicy między estetyką, a brakiem smaku.
Aranżacje, które są klasyczne, bardzo przeciętne i niczym się nie wyróżniają, dzięki lampom wiszącym można uczynić wyrazistszymi i ciekawszymi. W takim przypadku warto pozwolić sobie na nieco więcej finezji, by uwagę na siebie zwracało światło, a nie zwyczajny pokój, w którym nie brakuje niedoskonałości.
W myśl aranżacji, w parze z pozostałymi lampami
By aranżacja zachowała swój charakter, ale i spójność ze wszystkimi elementami w pomieszczeniu, oświetlenie także musi się w nią wpisywać. Pod uwagę należy zatem brać myśl przewodnią, wysuwające się na pierwszy plan materiały i innego rodzaju zastosowane lampy, by te wiszące, przyczyniły się do uzyskania wnętrza funkcjonalnego i pod względem wizualnym wymarzonego.