Dla właściwego funkcjonowania organizmu niezbędny jest sen. Zmęczenie organizmu wynikające ze zbyt krótkiego snu czy też ze spania w nieodpowiednich warunkach może skutkować chorobami serca, mózgu czy układu pokarmowego.
Gdy nie można zasnąć
Najczęściej pacjenci mają problem z zaśnięciem. Bardzo często ma to związek z faktem, że przed snem roztrząsają oni wszystkie wydarzenia dnia poprzedniego oraz planują kolejne dni. Tymczasem na tym etapie konieczne jest swoiste wyłączenie mózgu z takiego funkcjonowania, co można osiągnąć dzięki technikom autohipnotycznym. Na jakość snu wpływa również odpowiednia dawka witaminy D, która z kolei normuje wydzielanie melatoniny, odpowiedzialnej za sen. Na produkcję witaminy D wpływa kontakt z energią słoneczną, zatem wskazane są częste spacery oraz aktywność fizyczna na zewnątrz, ale również dieta oparta na jedzeniu tłustych morskich ryb. W wielu przypadkach konieczna bywa także suplementacja – przeciętny Polak ma zaniżony poziom witaminy D w organizmie, dlatego suplementacja może być prowadzona przez cały rok.
Otoczenie i nastrój równie ważne
Przed położeniem się spać należy dobrze wywietrzyć sypialnię, warto również na stałe przykręcić kaloryfery, aby w sypialni panowała temperatura jak najbardziej optymalna dla organizmu. Temperatura rekomendowana przez specjalistów wynosi około 18 stopni. Najlepsze dla organizmu są pomieszczenia zacienione. W niektórych przypadkach wskazane może być sięgnięcie po specjalne opaski na oczy, przed hałasem, który może wybudzić ze snu, idealnie chronią specjalne korki do uszu oraz stopery. W zaśnięciu pomaga również aromaterapia. Niektóre zapachy, w tym m.in. melisa, paczula, olejek lawendowy czy olejek pomarańczowy, zmniejszają napięcie, zwalczają bezsenność i niepokój oraz pomagają się zrelaksować. W sypialni należy również zadbać o wygodę, wybierając bieliznę do spania z naturalnych włókien. Równie ważna jest grubość kołdry, którą warto dostosować do pory roku oraz rytuały przed snem, np. kąpiel z płynem o ulubionym zapachu.
Co zrobić z problemami z zaśnięciem?
Osoby, które mają trudności z zasypianiem, bardzo często ucinają sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Długie spanie w ciągu dnia może jednak skutkować problemami ze snem w nocy. Zaśnięcie utrudniają również napoje z dużą dawką kofeiny, dlatego kawę czy napoje energetyzujące należy pić najpóźniej wczesnym popołudniem. W sypialni niewskazane jest umieszczanie komputera czy telewizora, zaśnięcie utrudnia także korzystanie ze smartfona czy tabletu tuż przed snem. Według tradycji zaśnięcie ułatwia wypicie szklanki ciepłego mleka, najlepiej z miodem, jednak lepszy efekt daje wypicie uspokajającej herbaty ziołowej lub owocowej. Łatwiej jest zasnąć jeśli ma się ustalony określony rytm dnia, dlatego zasypiać należy o określonej porze. Po leki nasenne, które mają umożliwić zaśnięcie, można sięgać sporadycznie, bowiem organizm bardzo szybko się do nich przyzwyczaja. Tabletki nasenne powinno się natomiast stosować jedynie wtedy, gdy zaleca je lekarz.