Każdemu z nas co jakiś czas przytrafiają się niemiłe dolegliwości żołądkowe. Często towarzyszą im wymioty i biegunka. Trzeba bardzo uważać, aby nie doszło wówczas do odwodnienia organizmu, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
Przyczyny odwodnienia
Do odwodnienia dochodzi najczęściej podczas wymiotów i biegunek. Zdarza się również, że wystąpi podczas upałów i dużego wysiłku fizycznego, kiedy bardzo się pocimy i nie mamy możliwości uzupełnienia niedoborów płynów w organizmie. Woda stanowi od 60 do 75% wagi naszego ciała i odgrywa ważną rolę w przebiegu wszystkich funkcji życiowych. Dlatego odwodnienie może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka.
Objawy odwodnienia
W początkowej fazie odczuwamy suchość w ustach i silne pragnienie. Stopniowo pojawia się zmęczenie i apatia, mogą wystąpić zawroty głowy. Wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość oddawanego moczu, a jego kolor staje się ciemno-żółty. Ponadto zapadają się gałki oczne. Objawy odwodnienia u dzieci są łatwiejsze do zauważenia. U niemowląt dochodzi do zapadnięcia się strzemiączka, starsze dzieci stają się senne i płaczą „bez łez”. Ponieważ są bardziej wrażliwe, a ich organizm dużo mniej odporny, skutki odwodnienia są u nich dużo poważniejsze, niż u osób dorosłych.
Skutki odwodnienia
Odwodnienie organizmu prowadzi w początkowej fazie do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, a następnie funkcjonowania całego organizmu. Wywołuje m.in. spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i niewydolność nerek. Odwodniona osoba traci świadomość, ma drgawki i może zapaść w śpiączkę. Jeśli na czas nie otrzyma pomocy, umiera.
Metody leczenia
Leczenie polega na szybkim uzupełnieniu płynów i elektrolitów w organizmie. Sama woda często nie wystarcza, ponieważ podczas odwodnienia, zmniejsza się również poziom elektrolitów. Pełnią one ważną funkcję i ich brak wywołuje poważne dolegliwości: bolesne skurcze mięśni, podwyższenie ciśnienia krwi i zaburzenia pracy serca. Może również powodować senność oraz bóle głowy.