Płyn do dezynfekcji powierzchni w szpitalu
Regularne przeprowadzanie dezynfekcji jest szczególnie ważne w placówkach ochrony zdrowia, takich jak gabinety lekarskie lub szpitale. Odpowiedni płyn do dezynfekcji szpitali potrafi w znacznym stopniu przyczynić się do bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu. Jak działa płyn do dezynfekcji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Jakie rodzaje płynów do dezynfekcji możemy wyróżnić?
Bardzo obszerną grupą płynów do dezynfekcji są płyny na bazie alkoholu. Stosuje się je głównie w środowisku szpitalnym. Bardzo często stanowią one alternatywę dla mydeł antyseptycznych. Wszelkie preparaty na bazie alkoholu, które wciera się w dłonie mają jedno podstawowe zastosowanie: dezynfekują dłonie, pozbywając się z nich bakterii i wirusów, co jest szczególnie ważne podczas pracy w placówkach ochrony zdrowia.Można wyróżnić również środki dezynfekujące pozbawione alkoholu, takie jak wszelkiego rodzaju mydła antyseptyczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, u których alkohol wywołuje podrażnienia dłoni, jednak należy mieć świadomość, że płyny stworzone na bazie alkoholu wykazują dużo większą skuteczność, jeśli chodzi o zabijanie bakterii i wirusów.
Na jakie bakterie i wirusy działają płyny do dezynfekcji?
Płyny do dezynfekcji mają działanie głównie bakteriobójcze. Niszczą one bakterie gram-dodatnie oraz gram-ujemne. Płyny do dezynfekcji szpitali całkiem dobrze działają również na grzyby oraz posiadają właściwości wirusobójcze.Jeśli chodzi o zabijanie wirusów, skuteczność płynów zależy przede wszystkim od rodzaju wirusów i ich struktury. Wirusy, które posiadają strukturę hydrofilną, są bardziej odporne na działanie płynów niż wirusy o strukturze lipofilnej, czyli osłonkowej.
Zalety stosowania płynów do dezynfekcji
Stosowanie płynów do dezynfekcji ma naprawdę wiele zalet i powinno stać się nawykiem wszystkich ludzi, nie tylko tych pracujących w placówkach medycznych.Regularne oczyszczanie dłoni za pomocą płynów dezynfekujących pozwala w szybki sposób pozbyć się większości bakterii znajdujących się na dłoniach.