Tokarka służy obróbce powierzchni materiałów obrotowych. Wykształcamy dzięki niej różne kształty metalu, stali oraz drewna. Istnieje wiele rodzajów tej maszyny. Kryterium podziału stanowi materiał, jaki chcemy obrobić oraz rodzaj obróbki. Najczęściej w przemyśle wykorzystuje się tokarkę kłową, tarczową oraz uchwytową.
Czym jest tokarka?
Jest to maszyna, która pracuje w ruchu obrotowym. Urządzenie składa się z zespołu wielu narzędzi, dzięki którym możliwa jest obróbka tworzywa. Praca polega na tym, że jedna część obraca dany materiał, a druga kształtuje go. Odpady zostają usunięte na bieżąco.
Można powiedzieć, że maszyna tokarska jest niezastąpiona. Dzięki niej mamy produkty z różnych materiałów o różnorodnych kształtach. Stożki, walce, koła, gwinty wewnętrzne, gwinty zewnętrzne i wiele innych. Największe zastosowanie znalazła w dziedzinach przemysłu. Należy podkreślić, że dynamiczny rozwój cyfryzacji pozwolił na stworzenie tokarki CNC. Aktualnie jest najnowocześniejsza i w pełni zautomatyzowana.
A jakie tokarki są najpopularniejsze?
Tokarki kłowe dominują w przemyśle, a to za sprawą tego, że w ich obrębie znajduje się wiele podrodzajów. Klasyfikacja została dokonana na podstawie rozmiaru przedmiotu, który podlega obróbce. A mowa o: tokarkach stołowych, produkcyjnych, uniwersalnych, do kształtowania gładkościowego, ciężkie, wielonożne, kopiarki.
Pozostałe to uchwytowe (obrabiają przedmiot umieszczony we wrzecionie), rewolwerowe (służą wykończeniu elementów o niestandardowych kształtach), półautomaty i automaty (przeznaczone do ogólnej obróbki – wykorzystywane na skalę masową), zataczarki (obrabiają zęby frezów zataczanych).
Przemysł branżowy
Nie można zapominać o tokarkach branżowych, które swój udział mają głównie w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, stomatologicznym, kolejowym oraz zbrojeniowym.
Chodzi tutaj o obróbkę konkretnych kształtów, materiałów na skalę masową. Tokarki branżowe to tzw. specjalne. Niezwykle wyspecjalizowane i dokładne. Poddawane są tłoczeniu np. czopy wałowe korbowe, osie kół wagonów tramwajowych, koła wagonów tramwajowych. Maszyny te muszą być bardzo dokładne i precyzyjne. Tworzywo poddawane obróbce tokarce specjalizowanej jest szczegółowo opracowywany.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba