Skoki w duecie są jedną z popularniejszych form spadochroniarstwa. Większość miłośników wysokości nie posiada kwalifikacji, by skakać samodzielnie. Skoki tandemowe są rozwiązaniem, dzięki któremu nie muszą rezygnować z przygody i pasji. W ten sposób niemal każdy może zobaczyć świat z przestrzeni powietrznej.
Skoki tandemowe – pierwszy raz
Pojawienie się na lotnisku i decyzja o skoku ze spadochronem wywołują podniecenie i adrenalinę. To ogromne przeżycie, które nawet najodważniejszym mrozi krew w żyłach. Jeśli już ktoś postanowił skoczyć ze spadochronem, powinien przede wszystkim starać się zachować spokój i wysłuchać wytycznych instruktora. Osoby niebędące profesjonalistami wykonują skoki spadochronowe wyłącznie pod okiem fachowego pilota z dużym doświadczeniem, więc jedyne, co muszą robić, to stosowanie się do poleceń osoby prowadzącej. Czasem ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne skok może zostać przełożony na inny dzień, gdyż bezpieczeństwo osób spadających z wysokości jest priorytetem.
Jak wygląda skok w parze – szczegóły techniczne
Do skoków spadochronowych w tandemie może przystąpić każdy, kto mierzy przynajmniej 120 centymetrów, waży nie więcej niż 110 kilogramów legitymuje się dobrym stanem zdrowia. Spadochroniarze zakładają praktyczne skafandry termiczne oraz kaski, po czym udają się do samolotu, który zazwyczaj wzbija się na wysokość 3000-4000 metrów. Instruktor za pomocą specjalnej uprzęży przypina do siebie kursanta za tylną część kombinezonu i razem wyskakują z samolotu. Prędkość spadania może wynosić nawet 200 kilometrów na godzinę, choć rzecz jasna, skacząc ze spadochronem, nie czuje się realnej prędkości. Instruktor zadba również o bezpieczne lądowanie, więc kursantowi pozostaje jedynie delektowanie się widokami w dole.
Skoki w tandemie – korzyści
Skoki tandemowe dają możliwość, aby laicy sztuki spadochroniarskiej mogli poczuć wiatr we włosach i zobaczyć panoramę okolicy. Skakanie w parach gwarantuje również kursantom komfort związany z obecnością doświadczonej osoby. Stres i nerwy są wówczas zdecydowanie mniejsze, a przyjemność czerpana z lotu współmiernie wyższa. Skoki w tandemie pozwalają łatwiej przełamać strach i blokady, które w pojedynkę byłyby niemożliwe do zniwelowania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.