Kobiece zdrowie intymne to poważna sprawa. Każdą dolegliwość czy nieprzyjemne odczucie, takie jak pieczenie czy swędzenie warto zawsze skonsultować z lekarzem.
Każdy niepokojący objaw może się okazać skutkiem infekcji intymnej, a kucie w podbrzuszu nie zawsze oznacza owulację (zobacz Objawy owulacji – proces jajeczkowania), czy nadchodzącą miesiączkę – może zwiastować poważne schorzenie ginekologiczne. Oprócz wizyty u lekarza, warto też pamiętać o profilaktyce infekcji intymnych – jak dbać o siebie, aby uniknąć infekcji intymnych?
Kobiece infekcje intymne – dlaczego do nich dochodzi?
Kobiece infekcje intymne mogą mieć różne podłoże i przyczyny. Zazwyczaj najczęściej wymienia się grzybicę pochwy, ale do zakażenia może dojść również w związku z zakażeniem bakteryjnym i wirusowym. Częstym zakażeniom intymnych sprzyja między innymi nieprawidłowa higiena, obniżona odporność, duży wysiłek fizyczny, korzystanie z publicznych toalet, basenów czy saun, a nawet noszenie nieodpowiedniej bielizny. Czasami przyczyną nawrotów infekcji intymnych może być również nieodpowiednia dieta – szczególnie taka bogata w cukry proste. Więcej informacji związanych z kobiecym zdrowiem znajdziesz w serwisie kobiecość.info.
Jak dbać o siebie, by unikać infekcji intymnych?
W unikaniu infekcji intymnych jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia higiena. Warto pamiętać, że do mycia okolic intymnych nie należy używać takich samych żeli czy mydeł, jakie wykorzystuje się do mycia ciała, gdyż z reguły mają one inne pH. Najlepiej sięgać po specjalistyczne płyny do higieny intymnej. W aptekach dostępne są płyny zawierające środki probiotyczne oraz łagodzące, które sprawdzają się przy nawracających infekcjach. Po umyciu się należy dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem okolice intymne.
Szczególną uwagę należy także zwracać przy doborze bielizny – ta noszona na co dzień powinna być przewiewna, najlepiej wykonana z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Tkanina, z jakiej jest wykonana bielizna może mieć dodatek włókien bambusowych.
Jeżeli pojawia się często problem z nawracającymi infekcjami, dobrze jest skonsultować z lekarzem przyjmowanie specjalnych probiotyków ginekologicznych, które pozwalają na odbudowanie flory bakteryjnej pochwy.