Wentylacja hal produkcyjnych to jedna z najważniejszych kwestii bezpieczeństwo i komfortu pracy. To również skomplikowany mechanizm, przy którego projektowaniu należy uwzględnić wiele czynników, takich jak wielkość samej hali, przeszkody architektoniczne czy wilgotność powietrza. Sprawdźcie, jak skonstruowana jest wentylacja hal produkcyjnych i jak działa!
Czym wyróżniają się wentylacje hal produkcyjnych?
Już na samym wstępie należy zwrócić uwagę na specyfikę hali produkcyjnej. Jest to przestrzeń, która w ogromnym stopniu różni się od innych obiektów o podobnych rozmiarach. W przypadku hali magazynowych mamy do czynienia przestrzenią, w której jedynie przechowywane są różne przedmioty. Natomiast przestrzeń produkcyjna wiążę się z ciągłą pracą maszyn i ludzi.
W praktyce oznacza to, że zarówno pracownicy, jak i silniki są źródłem dodatkowego ciepła, która zmienia mikroklimat w pomieszczeniu. To jednak nie wszystko. należy bowiem jeszcze zwrócić uwagę na fakt znacznie większych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku, gdy w hali obrabia się plastik, metal, a nawet drewno. Drobne cząsteczki, które krążą w powietrzu są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia pracowników, lecz również dla maszyn i samej hali, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru, jeśli dostaną się do kanałów wentylacyjnych.
W halach produkcyjnych wspomniane wyżej ciepło zazwyczaj gromadzi się pod sufitem. To również dodatkowa trudność dla prawidłowego działania wentylacji przemysłowej. Podczas projektowania tego typu instalacji koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę.
Nawiewniki i wywiewniki: niezbędne w wentylacji hal produkcyjnych
Wspomnieliśmy o tym, że pod sufitem gromadzi się zazwyczaj największa ilość ciepła. Z tego względu to właśnie tam najczęściej umieszcza się nawiewniki i wywiewniki. Nie jest to jednak regułą i w każdym przypadku niezbędna jest szczegółowa analiza obiektu, by oszacować najcieplejsze miejsca.
Warto pamiętać, że prawidłowe usytuowane nawiewników i wywiewników jest najbardziej istotny w przypadku zakładów przemysłowych, w których pojawiają się zanieczyszczenie chemiczne. Stanowią one bowiem największe zagrożenie dla zdrowia pracowników.
Kierunek nawiewu powietrza
Jeśli instalacja przemysłowa ma funkcjonować w sposób prawidłowy i służyć pracownikom, to niezbędne jest oczywiście właściwe skierowanie jej nawiewu. Zasada w tym wypadku jest oczywista. Nawiew będzie znajdował się w miejscu, w którym zanieczyszczeń znajduje się najmniej. Powinna to być strefa pracy ludzi. Wywiew natomiast umieszcza się tam, gdzie tych zanieczyszczeń jest najwięcej. Jeśli mamy natomiast do czynienia z istotnym zanieczyszczeniem pyłowym, to konieczne jest ponadto zastosowanie dodatkowych ssawek ruchomych przy stanowiskach pracowniczych. O metodach czyszczenia wentylacji hal produkcyjnych piszą specjaliści ze strony http://brawent.pl/wentylacja-hal-produkcyjnych/.
Nie zapominajmy o czyszczeniu wentylacji
Hale produkcyjne są źródłem ogromnej ilości zanieczyszczeń. Z tego powodu niezbędne jest przeprowadzanie regularnych kontroli ich czystości. Zazwyczaj wykonuje się taką kontrole raz na roku lub raz na sześć miesięcy. Jeśli zanieczyszczenia będą znaczną, to niezbędne jest zamówienie usługi czyszczenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ w innym wypadku narażamy swoich pracowników na uszczerbek na zdrowiu, a także możemy doprowadzić do ryzyka wystąpienia pożaru.