Złącza D-Sub to gniazda oraz wtyki wykorzystywane głównie do transmitowania sygnałów między urządzeniami elektronicznymi. Rodzina złączy D-Sub składa się z 5 różnych złączy. Należy pamiętać, że mianem D-Sub określa się fizyczną konstrukcję złącza, a nie rodzaj transmisji. Sprawdź, czym są złącza D-Sub i jakie mają zastosowanie.
Charakterystyka i specyfikacja złączy D-Sub
Złącza D-Sub (których pełna nazwa brzmi D-Subminiature) to gniazda i wtyki składające się z 9, 15, 25, 37, 50 oraz 60 pinów – zależnie od wariantu konstrukcyjnego złącza. Rodzina złącz i wtyków D-Sub składa się z 5 modeli złączy: DE-9, DE-9M, DE-15, DE-15F oraz DB-25.
Złącza D-Sub kodowane są w 5 znormalizowanych wielkościach, które określa się kolejnymi literami alfabetu od A do E. Liczba na końcu nazwy złącza określa liczbę pinów, jaką posiada złącze. Dodatkowo na końcu nazwy kodowej może znaleźć się literka określająca rodzaj złącza. Złącza D-Sub występują w wersji męskiej (literka M) i żeńskiej (literka F).
Pod względem charakterystyki i specyfikacji złącza D-Sub można również podzielić na podstawie wersji złącza na złącza kątowe, poziome i proste czy ze względu na sposób montażu na złącza montowane: na przewód, na taśmę, przykręcane, na zatrzask PCB, z kołnierzem czy wprowadzane do gniazda bez mechanicznego montażu.
Na rynku dostępne są nie tylko standardowe złącza D-Sub, ale również złącza D-Sub HD, HAN, złącza D-Sub okrągłe oraz D-Sub specjalne, przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Zwykle obudowa złączy D-Sub wykonywana jest z metalu lub ABS’u, ale na rynku można spotkać się również ze złączami ze stopu cynku, plastiku, poliamidu oraz rzadziej odlewu cynkowego.
Złącza D-Sub DE-9
Są to złącza o najmniejszej liczbie pinów (9 pinów). Głównie wykorzystywane są one do łączenia portu szeregowego komputerów (standardowego złącza RS-232). Złącza D-Sub DE-9 można również wykorzystywać do podłączania portów RS-422A.
Złącza D-Sub DE-9M
Ten rodzaj złączy D-Sub konstrukcyjnie jest niemal identyczny, jak złącza D-Sub DE-9. Jedyną różnicę stanowi sposób montażu złącza. Nie ma ono dwóch śrub mocujących. Złącza te były wykorzystywane głównie do podłączania joysticków do pierwszych mikrokomputerów i konsol dostępnych na rynku – m.in. do konsoli Atari 2600 czy Commodore VIC-20.
Złącza D-Sub DA-15
Złącza D-Sub DA-15 stosowane były w komputerach PC jako tzw. złącza GamePort. Standard ten kilka lat temu został na stałe wyparty przez powszechne złącza USB.
Złącza DE-15F
Są to nieco popularniejsze złącza D-Sub, które wykorzystywane są w komputerach PC. Służą jako złącza XGA, SVGA oraz VGA. Obecnie w nowszych konstrukcjach PC-tów złącza DE-15F zastępowane są przez złącza HDMI, DVI i DisplayPort. Niemniej wciąż złącza D-Sub DE-15F można spotkać w starszych komputerach.
Złącza D-Sub DB-25
Złącza DB-25 wykorzystywane były w komputerach jako złącza portu równoległego LPT. Obecnie te złącza również zostały zastąpione przez standard USB.